Dużą liczbę klientów biur detektywistycznych stanowią osoby które szukają potwierdzenia swoich podejrzeń w stosunku do partnera. Niestety w większości tego typu podejrzenia potwierdzają się.
 
Co powinno nas zaniepokoić? Takich symptomów jest wiele, nie zawsze występują jednak naszą czujność powinny zwrócić następujące rzeczy:
- większa dbałość partnera/partnerki o wygląd niż dotychczas,
- wychodzenie z pokoju podczas odbierania telefonu lub kończenie rozmowy gdy do niego/niej podchodzimy,
- zmiana rozkładu pracy np. regularne późniejsze powroty do domu,
- większe zainteresowanie partnera/partnerki co do czasu w którym Ciebie nie będzie,
- nerwowe reakcje w przypadku konieczności wykonania wcześniej nie zaplanowanych zajęć zaproponowanych przez drugą stronę.
- większe niż dotychczas nieokreślone wydatki.
 
Oczywiście nie zawsze obawy klienta się potwierdzają, jednak jeśli chociaż dwa z wyżej wymienionych symptomów wystąpią należy poświęcić więcej uwagi na zachowanie partnera/partnerki.
 
Gdy chcemy uzyskać pewność i lub dowody ,  które można wykorzystać w postępowaniu rozwodowym należy wynająć detektywa.
Oczywiście firma detektywistyczna firmie nierówna. Na co musimy zwrócić uwagę:
1. Detektyw musi posiadać licencję, a firma zezwolenie MSWiA na prowadzenie usług detektywistycznych oraz ubezpieczenie OC.
2. Umowa obowiązkowo musi być pisemna - taki obowiązek nakłada na detektywa ustawa.
3. Po zakończeniu usługi musimy otrzymać pisemne sprawozdanie z czynności.
4. Cena usługi. Wbrew pozorom nie wybieramy najtańszego biura. Powodów jest kilka: profesjonalnie biuro detektywistyczne obserwację prowadzi przy pomocy kilku wykwalifikowanych pracowników i pojazdów, zmniejsza do ryzyko dekonspiracji a tym samym umożliwia zebranie dowodów. Należy też pamiętać, że ważne jest to aby detektywi mieli odpowiedni sprzęt do realizacji zlecenia ponieważ warunki obserwacji są różne i na przykład wykonanie wyraźnego zdjęcia po zmroku lub w czasie opadów wymaga dobrego aparatu i obietywu który kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w przypadku dokumentacji w lokalu czy dyskotece potrzebne są inne rozwiązania techniczne. Aby skutecznie realizować zlenia dobry detektyw musi zainwestować kilkadziesiąt tysięcy, które przecież musi zamortyzować, aby po zużyciu urządzeń zastapić je nowymi.